Ritkán írunk ilyen “kis” versenyekről, mint a hétvégén rendezendő Brussels Cycling Classic 2018 és GP de Fourmies, de mivel ezek lesznek az első olyan események, ahol Peák Barna stagiaire-ként szerepel a Quick-Step Floors színeiben, ezért kötelességünknek éreztük. World Tour csapatok tömkelege, belga és francia prokontinentális gárdák, és a nagybetűs profi lét előzetese a fiatal tehetségnek. Olvassatok tovább!
Barnával még utazás előtt beszéltünk; egyelőre nem volt róla szó, hogy milyen szerepet szán neki a csapat, amit szombaton Tom Steels igazgat, vasárnap pedig az a Davide Bramati irányít majd, aki már akkor a Mapeinél volt, amikor Barna még meg sem született. A Tour de l’Avenir után kiváló formában érkezik erre a dupla megmérettetésre, az ilyen kis dombokkal tarkított versenyek pedig amúgy feksznek neki. Szintén a l’Avenir jótékony hatása, hogy az ottani 10 napos folyamatos terhelés után valószínűleg ezzel a két, egyenként 200 kilométeres pályával sem lesz gond majd.
A mezőnyben a magyar bajnoki mezt lehet majd keresni, hiszen idén a felnőttek között Peák Barna vitte haza a trófeát.
Érdekesség, hogy nem ő lesz az első magyar induló a szombati Brussels Cycling Classics 2018-on, hiszen Bodrogi László annak idején többször is teljesítette ezt a versenyt, sőt, 2003-ban a dobogó második fokát is sikerült meghódítania.
Most pedig lássuk a versenyeket!
Brussels Cycling Classic
az őszi belga klasszikus
“Természetesen” ez a verseny is egy brutálisan hosszú túlélőversenyként látta meg a napvilágot nem sokkal a századforduló után. 397 kilométer hosszú volt az első kiírás, és a szervezők tavaszi klasszikusként szerették volna aposztrofálni az eseményt. Ez egy ideig működött is, de végül Párizs távolsága, és különböző közlekedési bonyodalmak miatt a verseny sokat vesztett presztízséből az amúgy is erős tavaszi naptárban. A kegyelemdöfést végül az Amstel Gold Race vitte be azzal, hogy azonos dátumra szervezték a kettőt, ezzel végleg száműzve a belga versenyt az év elejéről a mostani szeptemberi dátumra.
Sokáig nem tartott a nyugalom, mert 95-től a Vueltát szintén szeptemberben kezdték tartani, és a nagy spanyol verseny viszonylag hamar elszipkázta az igazán jó sprintereket a belga verseny közeléből. Szerencsére (?) az utóbbi években a Vuelta nem igazán kedvez a sprintereknek, így megint egyre erősebb mezőny szokott jelen lenni a brüsszeli rajtnál.
Egészen 2013-ig Paris – Brussels néven futott, utána keresztelték át Brussels Cycling Classicra. Érdekesség, hogy volt egy vérszegény próbálkozásuk arra is, hogy GP Eddy Merckx legyen a viadal neve, de két szezon után különböző (nem részletezett) okok miatt ez elhalt.
Jellemzően sprintre szokott érkezni a mezőny, valószínűleg ez idén sem lesz másképpen. Az útvonal 200 kilométer hosszú, és végig Brüsszel agglomerációjában kanyarog, mielőtt visszatér a fővárosba. A rajt előtt két nappal térképet még nem sikerült találnunk, csak egy szintrajz áll rendelkezésünkre. Ezen 13 kategorizált emelkedő látható, de valószínűleg egyik sem lesz igazi vízválasztó a verseny kimenetelét illetően. Marad a szél és a tempó, ami esetleg faktor lehet, bár előbbi az előrejelzések szerint gyenge lesz, napos idővel kísérve.
Toronymagas esélyként érkezik a címvédő, Arnaud Démare (Groupama – FDJ), aki a 2.1-es kategóriájú Tour Poitou-Charentes en Nouvelle Aquitaine versennyel melegített erre a megmérettetésre, méghozzá egészen kiemelkedő eredménnyel, hiszen mind az öt szakaszt megnyerte ott, az időfutammal egyetemben. Démare időfutamot nyert? Jól olvastátok…
Az UAE-Team Emirates-ből Alexander Kristoff lesz a másik favorit szombaton. Az ő szezonja kicsit haloványabb volt eddig, de például a Tour utolsó szakaszának megnyerésével megmutatta, hogy bizony vele is számolni kell még a sprintbefutókon. A Trek – Segafredo valószínűleg John Degenkolbra fog inkább építeni, de B-tervként Jasper Stuyven is tud sprintelni a végén. A Bora – hansgrohe ugyebár a Vueltán futtatja éppen Sagant, így Pascal Ackermann lehet az, aki a győzelemért sprintel közülük. A top 10-be várhatjuk még Magnus Cort Nielsent (Astana Pro Team), Fabio Jakobsent (Quick-Step Floors), Bryan Coquardot (Vital Concept Cycling Club), a vasárnap Bretagne Classicot nyerő Oliver Naesent (AG2R La Mondiale) és Christophe Laporte-ot (Cofidis, Solutions Crédits) is.
GP de Fourmies
a francia meló
A francia viadal már 1928 óta létezik, viszont a HC kategóriát csak 2005 óta viseli magán. Főszponzora a regionális napilap, a La Voix du Nord.
A pálya 205 kilométer hosszú, és bár ezt nehéz megmondani a szervezők által adott rajzok alapján, de elvileg 13 kategorizált dombot tartalmaz. A legmeredekebb átlagban 9%, viszont a hossza ennek még az egy kilométert sem éri el. Dél felé kezd a mezőny, és egy nagyobb hurok után fordul északra, ahol három kört tesz meg, minden körben két mászással. Végül visszakanyarodunk Fourmies-be, ahol még 5 kör vár a versenyzőkre, körönként egy rövidebb mászással. Az elmúlt tíz évben majdnem mindig sprintbefutó volt, valószínűleg idén is erre van a nagyobb esély.
A mezőny is hasonló lesz ahhoz, amit Belgiumban láthatunk. Fő esélyesként Arnaud Démare (Groupama – FDJ) érkezik, és megintcsak Kristoff (UAE – Team Emirates) lehet az elsőszámú kihívója. Ackermann (Bora – hansgrohe), Jakobsen (Quick-Step Floors), Christophe Laporte (Cofidis, Solutions Crédits), valamint Magnus Cort Nielsen (Astana Pro Team) szintén dupláznak, és ők is rajthoz fognak állni.
Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy ezen a szinten már élőben is szurkolhatunk kedvenceinknek. Az Eurosport szombaton 14:00-kor adja a Brussels Cycling Classic-ot, és másnap 14:50-kor a GP de Fourmies-t. Remélhetőleg a tévénézőkhöz is eljut majd az adás, és nem csak a Player előfizetők legeltethetik a szemüket Peák Barna magyar bajnoki trikóján.
Az előzetes végére érve nincs már egyéb dolgunk, mint hogy ajánljuk magunkat Facebookon, Instagramon (sztorikák!), Tumblren és Twitteren.
Ha már úgyis erre jártok…
...lenne még valami
Mivel vannak új olvasóink is (sziasztok!), bemutatnánk kicsiny, de annál egyedibb boltocskánkat. Már csak azért is, mert van néhány egészen egyedi dizájnú pólónk a franciaországi, spanyolországi, vagy éppen magyarországi versenyzés kapcsán.
Limitált széria, nem lesz mindig elérhető, szóval addig kell lecsapni ezekre, amíg lehet!